Ciemne meble w salonie – niezawodne sposoby na rozjaśnienie wnętrza
13 października 2021Ciemne kolory nadają wnętrzom szlachetności i dostojności, ale jeśli zostaną nieumiejętnie zestawione z aranżacją, będą przytłaczały i optycznie zmniejszały przestrzeń. W salonie ciemne meble prezentują się doskonale. Mają wszystko, co powinno mieć reprezentacyjne umeblowanie — głębię koloru, uniwersalność i elegancję. Wydobycie z nich całego piękna wymaga zastosowania kilku sztuczek, które sprawią, że salon nie będzie wyglądał ciężko i nie będzie sprawiał wrażenia mrocznego. Poznajcie niezawodne sposoby na zestawienie ciemnych mebli w salonie z wystrojem.
Idealna przestrzeń dla ciemnych mebli salonowych
Jeśli dysponujemy dużym salonem z przestronnymi oknami, przez które wpada sporo dziennego światła, możemy spokojnie zamówić ciemne meble do salonu, nie martwiąc się, że to, co zachwyciło nas w sklepie, w domu spowoduje wyłącznie rozczarowanie. Duże przestrzenie kochają mocniejsze i bardziej nasycone kolory. Z jednej strony tego rodzaju meble do salonu sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne, a z drugiej doskonale zaprezentują swoje atuty.
Kolorystyka ścian powinna korespondować z komodą i resztą wyposażenia, ale bynajmniej nie musi tworzyć mocnego kontrastu. Można pozwolić sobie na modne szarości i eleganckie, srebrne dodatki. Naturalnie, jeśli kupujemy ciemne meble, nie malujemy ścian salonu na antracyt, ale delikatny popiel, będzie jak najbardziej odpowiedni. Dobrym pomysłem jest zastosowanie wykończenia zgodnie z zasadą „ton w ton”. W praktyce możemy postawić na ciemne komody i zestawić je z jaśniejszą kanapą i fotelem. Nie zapominajmy także o kwiatach i szklanych dodatkach np. osłonkach na doniczki.
Subtelność oprawy
Mniejsze pomieszczenia wymagają jaśniejszych dodatków. Meble w niedużym salonie zestawiamy z jaśniejszym kolorem ścian. Dobrym towarzyszem dla ciemnego umeblowania będzie kolor waniliowy, beżowy, a także cała paleta delikatnych pasteli. Intrygującym wykończeniem będzie wykończenie ścian pokoju dziennego dwoma kolorami różniącymi się wyłącznie nasyceniem odcienia. Dobierając farbę, pamiętajmy, że kolor mebli w salonie ma swoje indywidualne nasycenie — ciepłe lub zimne. Zgodnie z nim dopasowujemy pozostałą aranżację dominującą, natomiast dodatki powinny stać po przeciwnej stronie.
Nie strońmy od dodatków tj. dywany, poduszki i pledy. Niech będą mieszanką barw, które znajdziemy w głównej kolorystyce mebli i ścian. Dla przeciwwagi można pokusić się o kontrastujące elementy, które podkreślą kolorystykę ciemnych mebli. W małych pomieszczeniach koniecznie należy wprowadzić tzw. elementy rozpraszające i odbijające światło. Może to być efektowny żyrandol w stylu glamour lub lustro zawieszone na przeciwległej do okna ścianie salonu.
Światło, które uwypukla piękno
Ciemne meble wprost potrzebują światła, by zachwycać swoim wyglądem, dlatego projektując salon, należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych. Małe okno nie musi być przesłonięte firanką — wystarczą rolety lub efektowne zasłony w kolorze, który podkreśla naturalny kolor mebli. We wnętrzach o mniejszym metrażu postawmy na meble o prostej konstrukcji, która będzie wydawała się lżejsza. Można wybrać także meble z oświetleniem własnym, ale uwaga — nie warto z tym przesadzać, bo podświetlenie wszystkiego przyniesie odwrotny — a więc katastrofalny efekt. Ledowa listwa w jednej witrynie jest w zupełności wystarczająca.
W salonie z ciemnymi meblami zastosujmy lampy stojące i wiszące. Nie bójmy się kinkietów, które pozwolą stworzyć odpowiedni do pory dnia nastrój i jednocześnie właściwie rozpromienią całą przestrzeń. Ponadto lampy pomogą podkreślić wybrany styl wnętrza salonu i bynajmniej nie muszą być identyczne, co z kolei pozwala na uzyskanie efektu dekoracyjnego. Jeśli na ścianach mają zawisnąć obrazy lub zdjęcia niech będą oprawione w lekkie, jasne ramki.
Dodatki w salonie, które kochają ciemne meble
Tak jak wisienka na torcie podkreśla jego efektowność, tak dodatki sprawiają, że wnętrze salonu prezentuje się okazale, gustownie i harmonijnie. W przypadku łączenia ich z ciemnymi meblami musimy postawić na lekkość formy i odpowiednie wykończenie kolorystyczne. Złoto, mosiądz, pudrowy róż, zieleń butelkowa, żółć i srebro to najlepsi przyjaciele takich połączeń. Z jednej strony wymieniona kolorystyka otwiera szereg możliwości dla każdego stylu, z drugiej wprowadza do wnętrza sporo świeżości, blasku i lekkości.
Fotel na stalowych, pomalowanych na srebro nóżkach w połączeniu ze stolikiem kawowym w takim samym stylu tworzy nienarzucającą się, ale jednocześnie rozjaśniającą część aranżacji salonu. Nie bójmy łączyć się kilku kolorów w dodatkach. Doniczki mogą być złote, mosiężne i w kolorze pudrowego różu. Pojedyncze świeczniki (rzecz obowiązkowa dla ciemnych mebli salonowych) mogą zostać dopasowane do koloru ścian lub być nieco jaśniejsze. Neutralna kolorystyka poduszek, zasłonek, pledów i bieżników pozwoli na sprytne zagranie kolorami i podkreślenie atutów mebli przy jednoczesnym zachowaniu optycznej jasności wnętrza.
Ciemne meble — jaka podłoga?
Podłoga zawsze zajmuje sporo dyskusji przy projektowaniu wnętrza. Z jednej strony chcemy, by była jak najbardziej dopasowana do całości, z drugiej oczekujemy od niej uniwersalności. Błędem jest położenie w salonie podłogi w kolorze mebli, zwłaszcza jeśli te są czarne, grafitowe lub ciemnobrązowe. Absolutnie unikajmy takich połączeń — w innym razie otrzymamy efekt pudełka, w którym ciężko będzie o odpoczynek i wizualną lekkość.
Jasna podłoga nie oznacza białej, chociaż jeśli jesteśmy miłośnikami wyrazistych kontrastów, nic nie stoi na przeszkodzie, by zakochać się w złamanej szarością bieli. Jeśli wybraliśmy do salonu meble np. w kolorze orzecha włoskiego, mahoniu lub innego ciemnego drewna warto wybrać jaśniejszą kolorystykę. Nie ma znaczenia, czy wolimy parkiet, panele czy wykładzinę dywanową — ważne, by całość nie zlewała się z kolorem mebli znajdujących się w salonie. Ponadto pamiętajmy, że im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej powinniśmy zadbać o odbicie światła. Taki efekt uzyskamy, sięgając po deskę podłogową z połyskiem. W większych pomieszczeniach, w których wyraźnie wydzielamy strefy, można pokusić się o dywan we wzory, który swoim melanżem barw nawiąże do innych dodatków.
Sprytne ciemne meble dla mniejszych salonów
Mały salon z ciemnymi meblami? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak to możliwe! Wszystko dzięki lakierowanym frontom, które charakteryzują się wysokim połyskiem i doskonałym odbijaniem promieni światła. Modele zawieszane na ścianach dodatkowo nie przytłaczają całej przestrzeni i stają się rozwiązaniem idealnym dla salonów, które nocną zmieniają się w sypialnie. Dodatkiem, który przełamie ciemną kolorystykę, będzie stół ze szklanym blatem i zachowanie minimalistycznego stylu w ogólnym wystroju wnętrza.