Ciemne meble w kuchni – aranżacje, na które wszyscy czekali
15 października 2021Ciemne barwy to absolutny hit, na który w kuchni decyduje się coraz więcej osób. Taki design detronizuje królujący do tej pory styl skandynawski. Z meblami o mocnym nasyceniu zbudujesz przyjazne wnętrze, ale charakter kuchni zupełnie się zmieni. Zagranie głębokimi kolorami kreuje olśniewającą aranżację. Zobacz, jak połączyć intensywne tonacje mebli z odpowiednimi dodatkami, by stworzyć odważną, ale nieprzemijająco szykowną kuchnię.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Paleta ciemnych i modnych kolorów w kuchni
- Metraż kuchni, a dobór ciemnych mebli – porady
- Ciemna kuchnia – idealne tło do gry światłem
- Dodatki, które rozjaśnią ciemną kuchnię
- Ciemna kuchnia w praktycznej odsłonie – inspiracje
Paleta ciemnych i modnych kolorów w kuchni
Ciemne kolory są luksusowe. Wybierając je, udowadniasz, że podążasz za trendami, a Twoja kuchnia ma charakter. Łatwo komponują się z innymi barwami, co pozwala na stworzenie wyjątkowej odsłony wnętrza zarówno w ujęciu tradycyjnym, jak i klasycznym. To wymagające tonacje, które musisz umiejętnie dostosować do rozmiaru kuchni i sprytnie połączyć z innymi dodatkami wnętrza, aby kuchnia wyglądała gustownie.
W takich aranżacjach dominuje czerń będąca zaskakującym odkryciem, w kreowaniu kuchni neutralnej. Z czernią musisz obchodzić się ostrożnie, bo nieumiejętnie użyta może optycznie pomniejszyć przestrzeń i ją przytłoczyć. Błyszczące fronty podkreślą nowoczesne wnętrze, a matowe odsłonią kuchnię w stylu retro. Antracytowa szarość świetnie współgra z armaturą w odcieniu mosiądzu lub pozłacanymi uchwytami. Idealnie sprawdza się w połączeniach z naturalnym kamieniem i mozaikowymi wzorami. Meble w kolorze ciemnej czekolady przyciągają odcienie ciepłe jak kremy czy morele. Butelkowa zieleń lub karmazynowy granat wkraczają coraz śmielej w progi wnętrz. Tworzą idealne duety ze śnieżną bielą, która wydobywa z ciemnych kolorów świetlistość. Wszystkie głębokie tonacje, choć są niełatwe w adaptacji, mają ogromną moc kreacji wnętrz brawurowych i eleganckich.
Metraż kuchni, a dobór ciemnych mebli – porady
Przestronna kuchnia w oddzielnym pomieszczeniu to idealna scena do wyeksponowania ciemnych kolorów. Dodatkowym plusem będzie naturalne światło. W takim otoczeniu możesz pozwolić sobie nawet na odważną aranżację total black, w której oprócz czarnych frontów, w takim kolorze jest także sprzęt AGD. To niebanalny design, którego nie da się porównać z żadnym innym wystrojem.
W kuchni o dużym metrażu świetnie wyglądają wszystkie ciemne meble, zarówno matowe, jak i błyszczące. Ich kolor będzie ładnie się prezentował w zestawieniu z jasną podłogą imitującą marmur albo beton. Dobrze będą wyglądać jasne parkiety w jodełkę i ciepłe odcienie drewnianych desek.
Mały metraż w oddzielnej kuchni nie jest ograniczeniem, ale sceną, na której ciemny kolor trzeba zinterpretować w zupełnie inny sposób. Czarne meble wprowadzą w niewielkiej przestrzeni więcej przestronności i lekkości, jeśli wybierzesz segmenty z dużą ilością przeszkleń i błyszczącymi frontami. Profesjonalne oświetlenie to obowiązkowe must have małego wnętrza. W niedużej kuchni sprawdzą się szare fronty, które w przeciwieństwie do czerni mają w barwie odrobinę światła – zobacz pomysły na aranżacje kuchni z szarymi meblami. Dobrze będą wyglądać meble w tonacji palonej kawy, w połączeniu z uchwytami w kolorze popularnej, różowej miedzi. Kolory mebli uwydatnią podłogowe płytki w jednolitych, jasnych kolorach lub w formie kontrastowych szachownic, sześciokątów i rombów. Brązy zestawiaj z podłogą drewnianą.
W aneksie kuchennym da się zaadaptować ciemne meble, pod warunkiem, że wprowadzisz więcej elementów przełamujących monotonność koloru. Tu zdecydowanie sprawdzą się błyszczące fronty, które odbijają światło. Idealnym rozwiązaniem są segmenty z dużą ilością otwartych półek, w których środek stanowi ciepły odcień litego drewna. Ceglasta przestrzeń pomiędzy górnym a dolnym segmentem ożywi klimat, podobnie jak mozaika lub szklany panel imitujący marmur. Na podłodze sprawdzą się duże, błyszczące i jasne płytki.
Ciemna kuchnia – idealne tło do gry światłem
Dobre oświetlenie w ciemnej kuchni jest zawsze w cenie. Jeśli za mało jest we wnętrzu naturalnego światła, to ciemne fronty będą ciężkie w odbiorze, a klimat kuchni zbyt mroczny.
Musisz doświetlić przestrzeń w następujących miejscach:
- części centralnej, która powinna dawać mocne, rozproszone światło, tworząc w ten sposób jednolite tło,
- części miejscowej, która dobrze doświetli obszary robocze, jadalnię i wyspę,
- części punktowej, która ma nie tylko rozjaśniać, ale także dekorować meble i wybrane ozdoby.
Żyrandol w środkowej części sufitu powinien dawać silne światło, które dobrze odbija się od sufitu i równomiernie obejmuje całą kuchnię. Ciemne meble będą wtedy wyglądać elegancko. Użyj dużej lampy w obszernej kuchni. W małych wnętrzach posiłkuj się plafonami albo lampami kierunkowymi, które pozwalają na dostosowanie kąta padania światła do potrzeb użytkowników. Nad stołem lub wyspą sprawdzi się światło typu downlight w postaci lamp: wiszących, szklanych lub podtynkowych. Dodatkowe oświetlenie jest niezbędne w ciemnej kuchni. Lampki LED w górnej części segmentu lub w listwie pod meblami stworzą punktowe źródła, które bardziej rozświetlą ciemną przestrzeń, a frontom dodadzą blasku. Zobacz stylowe oświetlenie do kuchni.
Dodatki, które rozjaśnią ciemną kuchnię
Ciemna kuchnia jest idealnym polem do eksperymentowania z dekoracjami. Elementami wprowadzającym dynamikę do kuchni z mocnym kolorem frontów są metalowe uchwyty i armatura. Czarny zlew i gałki meblowe sprawdzą się tak samo dobrze, jak złote, miedziane i srebrne. Te drugie jednak będą zdecydowanie jaśniejszymi akcentami i nadadzą kuchni lekkości. Trochę energii do pomieszczenia wprowadzą metalowe ozdoby w postaci aluminiowych pojemników, tac i donic. Charakterystyczne, cynkowane garnki zawieszone nad wyspą, czy szklane lampy to nie tylko produkty odbijające światło, ale dodatkowo podkreślające styl ciemnej kuchni.
Jasne blaty meblowe użyte na tle ciemnych mebli otworzą przestrzeń. W ciemnych kuchniach będą pasować naturalne kamienie jak marmur lub granit. Białe i szare powierzchnie – monochromatyczne lub lastrykowane. Widoczne żyłki i ziarna dodatkowo ożywią kuchnię. Czarny lub grafitowy kamień to nuty wyjątkowo luksusowe, nie polecane do małych wnętrz. Drewno zmiękcza surowy wygląd ciemnych mebli, dlatego drewniane blaty zmienią klimat pomieszczenia na cieplejszy. Naturalne słoje przełamią jednolitość. Podobnie drewniane ozdoby w postaci desek do krojenia, relingów, podłóg i dekoracji, które wpłyną na wystrój kuchni pozytywnie.
Ciemna kuchnia w praktycznej odsłonie – inspiracje
Kuchnia ma zachwycać, ale i być praktyczna, dlatego nigdy nie przedkładaj jej wyglądu nad funkcjonalność. Sprawdź, w jakiej odsłonie będzie jednocześnie elegancką i komfortową przestrzenią.
Grafitowa retro kuchnia z mosiężnymi dodatkami.
To typowy przykład kuchni w tradycyjnym stylu, w której zastosowano popularne połączenie ciemnych frontów z rozświetlającymi dodatkami. W tym przypadku nawet pomimo zastosowania grafitowego koloru ścian, matowych frontów, a także ciepłej temperatury światła, kuchnia prezentuje się ekskluzywnie i dostojnie. Jasne akcenty stanowią: duże okno, biały zlew i marmurowe blaty. Klimat kuchni ocieplają mosiężne gałki i lampa, a także drewniane dodatki – podłoga z desek i kuchenne dekoracje.
Kolorystyczny duet w nowoczesnej kuchni
Czarne meble doskonale łączą się z innymi kolorami. W nowoczesnej kuchni idealnie rozświetlą wnętrze poprzez stworzenie kontrastu czerni z bielą. Zauważ, że mogą to być połączenia typu góra-dół, w których wyższy i dolny segment różnią się kolorami frontów lub zestawienie, w których jeden element jest w czerni, a drugi w bieli. W obu przypadkach biel otwiera pomieszczenie i dodaje mu optycznej przestronności. W kuchni nowoczesnej wygrywa minimalizm i gładkość frontów. W aneksie kuchennym błyszczące wykończenia dodatkowo odbiją światło, nadając wnętrzu głębi.
Ciemne meble i drewno w kuchni minimalistycznej
Kuchnia minimalistyczna może być zupełnie ciemna i prezentować nie tylko klasę, ale również wysoką ergonomię. W doświetlonym pomieszczeniu możesz pozwolić sobie na matowe fronty, które wprowadzają harmonię i ciepło. Ciepły odcień drewna uspokaja wnętrze i sprawia, że prezentuje się ono przyjaźnie i naturalnie.
W obecnych aranżacjach biel wypierana jest przez czerń, szarość i czekoladowy brąz. Dzięki użyciu takich kolorów wykreujesz kuchnię o ponadczasowej elegancji. Jeśli zdecydujesz się na taki design, pamiętaj, że:
- ciemne kolory mebli są trudne w aranżacjach, ale za to tworzą olśniewające wnętrza,
- mocne barwy nadają się do każdego stylu, nawet skandynawskiego, jeśli połączysz je z bielą,
- dopasuj kolor, rodzaj frontów, oświetlenie i dodatki do rozmiaru i charakteru wnętrza,
- uważaj na totalną czerń w małych kuchniach, w których brakuje naturalnego światła, lepiej zastosuj przełamujące jednolitość dodatki i dwukolorowe połączenia, wtedy Twoja kuchnia nie stanie się ciemną jaskinią,
- postaw na dobre oświetlenie w dużej ilości,
- baw się dodatkami, wybieraj jasne i lśniące dekoracje i nie zapominaj o zielonych roślinach doniczkowych.
Ciemna kuchnia może być praktyczna i wyjątkowa. To świeża i modna alternatywna dla wszechobecnej bieli. Jej zaletą jest to, że da się ją urządzić na wiele sposobów, więc możesz zaaranżować ją po swojemu.