Biała kuchnia i czarny blat – jakie płytki dopasować?

Biała kuchnia i czarny blat – jakie płytki dopasować?

2 marca 2022 0 przez Sonito

Biel z czernią to silne połączenie w kolorystyce kuchennego umeblowania.  Wyraźnie podkreślające zdecydowany charakter wnętrza. Żeby wnętrze było spójne i eleganckie musisz je połączyć z odpowiednio dobraną terakotą. Oto kilka podpowiedzi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Biała kuchnia, czarny blat – jakie płytki będą dobrze wyglądać w takim połączeniu kolorów?

Białe meble kuchenne z czarnym blatem otwierają szeroką drogę możliwości. To neutralne kolory, plastyczne, które dobrze korespondują z innymi odcieniami i surowcami. Wszystko zależy od tego, czy chcesz pozostać w obszarze tych tonacji, czy wolisz wprowadzić dodatkową barwę do przełamania monochromatyczności.

Nowoczesne krzesła w kolorze czarnym z oferty sklepu Edinos.pl

Jakie płytki zastosować w kuchni z białymi frontami i czarnym blatem?

Wybór płytek podyktowany jest nie tylko kolorem mebli kuchennych, ale także rozmiarem wnętrza. W niewielkiej kuchni stosuj duże kafle, które optycznie dodadzą jej metrażu. Im drobniejsza terakota, tym więcej połączeń, które pomniejszają wizualnie przestrzeń. Płytki na podłodze powinny też być spójne z wykończeniem ścian, zwłaszcza pomiędzy górną a dolną częścią kuchennych mebli. Harmonijne połączenia najlepiej tworzy ta sama rodzina kolorów.

meble kuchenne w kolorze białym z czarnym blatem

CZYSTOŚĆ BIELI

Klasyczne rozwiązania zalecają, by kolor podłogowych płytek był zawsze ciemniejszy niż kolor ścian, ale nie jest to żelazna reguła. W małej kuchni biała terakota i sufit optycznie powiększą wnętrze. Jeżeli czarny blat w białych meblach kuchennych jest jednolity, możesz na podłodze ułożyć płytki wykonane z białego marmuru. Naturalne desenie w postaci żyłek kamienia wprowadzą trochę dynamiki do monochromatycznej i niewielkiej kuchni. W małej stosuj duże, kwadratowe i prostokątne płytki. Glazura w dużej kuchni może prezentować przeróżne wzory: jodełki, heksagony lub chevrony. Z taką podłogą dobrze łączy się biała lub czarna cegła, którą można zastosować w przestrzeni między meblami albo powtórzenie tego samego wzoru, jaki prezentuje podłoga, w ściennych płytkach.

Eleganckie białe krzesła z oferty sklepu Edinos.pl

LUKSUS CZERNI

Biała kuchnia, czarny blat – jakie płytki dobrze wyglądają w takim duecie? Jeśli postawiłeś na białe meble i czarny blat, możesz ten sam kolor kontynuować na podłodze, pod warunkiem, że Twoja kuchnia prezentuje przynajmniej standardowy rozmiar i jest dobrze doświetlona. Płytki z ciemnego marmuru podkreślą charakter luksusowego wnętrza i dobrze wyglądają powtórzony również w przestrzeni między białymi szafkami kuchennymi. Proste, czarne płytki w macie podkreślą duże kuchnie w stylu retro, wersje z błyszczącą powłoką są idealne do kuchni nowoczesnych z czarnym blatem. Spektakularnie wygląda czarna glazura w deseniu niewielkich heksagonów, czyli płytek w kształcie plastrów miodu, jeśli co niektóra z nich jest wykończona złotem.

meble kuchenne z białymi frontami i ciemnymi blatami

CZARNO-BIAŁY MELANŻ

Powtórzenie tego samego kontrastu na posadzce podkreśli luksusowy charakter wnętrza, zwłaszcza jeśli zaprezentujesz terakotę w biało-czarnej szachownicy i dodasz do tego złote lub srebrne łączenia. Przy białych meblach z czarnym blatem oraz tak dynamicznej podłodze zadbaj o jednolity kolor płytek ściennych. Biało-czarne połączenia w klasycznej kracie mogą też być ozdobą kuchni skandynawskich i nowoczesnych. Płytki ułożone we wzór karo świetnie uzupełnią kuchenne wnętrza glamour. Przy dobrze takiego duetu utrzymaj aranż kuchni w jednolitych tonacjach. Zbyt dużo deseni może spowodować aranżacyjny chaos, zwłaszcza w małym pomieszczeniu.

białe meble z ciemnymi blatami w kuchni

ELEGANCKA SZAROŚĆ

Najbardziej uniwersalnym kolorem płytek podłogowych, który dobrze łączy się z białymi meblami kuchennymi oraz czarnym blatem, jest szary. Każdy jego odcień będzie idealnie współgrał z bielą frontów i czernią blatów. W takim układzie możliwych jest wiele połączeń i wzorów. Terakota w jednolitej odsłonie może prezentować zarówno mleczne szarości, jak i ciemny grafit. Najpraktyczniejszą podłogę stanowią płytki imitujące beton lub szary kamień, używane do podkreślenia stylów industrialnych i modernistycznych. Kolor dobrze prezentuje się w deseniach. Tworzy spektakularne kobierce z terakoty w patchworkowej odmianie. Ten sam wzór można powtórzyć między meblami. To niezawodny i uniwersalny odcień, który dobrze wyeksponuje białe meble kuchenne i czarny blat.

Krzesła szare z oferty sklepu Edinos.pl

Taka odsłona kuchennych mebli daje szerokie pole do wyboru właściwej glazury. W kontrastowym otoczeniu białych mebli i czarnego blatu dobrze wyglądają również płytki:

  • imitujące drewno – to trwalsza, wygodniejsza i tańsza alternatywa naturalnych desek,
  • wprowadzające żywy kolor – to nowoczesna odsłona, w której przy czarno-białej płytce na podłodze wprowadza się zaledwie kilka egzemplarzy na przykład w czerwonym lub żółtym kolorze, nawiązując w ten sposób do kuchennych dekoracji.
białe meble z czarnymi blatami w kuchni

Biała kuchnia, czarny blat – jakie płytki zdadzą egzamin? Takie, które razem z kuchennymi meblami utworzą przestrzeń emanującą równowagą i spokojem. Czasem może być ona bardziej dynamiczna, a czasem stonowana, wszystko zależy od jej wielkości, stylu i Twoich upodobań.