Funkcjonalne i stylowe biuro w domu. Wskazówki, które wdrożysz od razu!
13 września 2021Pracujesz zdalnie? Chcesz stworzyć funkcjonalne, a jednocześnie stylowe miejsce do pracy w domu? Domowy gabinet powinien być przestrzenią pobudzającą, sprzyjającą kreatywnemu myśleniu. Warto poznać sprawdzone triki wnętrzarskie na urządzenie biura przeznaczonego do pracy w domu lub mieszkaniu. Zdradzamy przydatne sposoby na zaprojektowanie domowego biura i inspirujące pomysły na zmianę wystroju, które możesz wykorzystać od razu. Radzimy, jak wydzielić i zorganizować przestrzeń do pracy w salonie. Odpowiednia aranżacja sprawi, że praca w systemie home office stanie się bardziej efektywna, a wnętrze nabierze stylowego szyku.
Podstawowe zasady projektowania biura w domu
Praca zdalna zyskuje na popularności. Zwłaszcza ta biurowa, choć wiele innych z powodzeniem można wykonywać w zaciszu własnych czterech kątów. Urządzanie gabinetu w mieszkaniu to wyzwanie, któremu podołasz, stosując się do następujących wskazówek:
- Oddziel strefę pracy od wypoczynkowej. Najlepiej będzie, jeśli domowe biuro znajdzie się w osobnym pomieszczeniu, w którym są zamontowane drzwi.
- Zaplanuj meble do przechowywania dokumentów i innych rzeczy związanych z pracą.
- Komponuj wyposażenie tak, by w pobliżu biurka nie było rozpraszających bodźców.
- Zadbaj o dodatki, które uprzyjemnią codzienne wykonywanie obowiązków.
- Pokój w domu jako biuro do przyjmowania klientów, gości zaplanuj tak, by posiadał osobne wejście. Unikniesz sytuacji niezręcznych dla odwiedzających i domowników.
Wyposażenie domowego biura
Przekonanie o tym, że do pracy w domu wystarczy komputer, jest błędne. Obsługa tego urządzenia przez 8 godzin dziennie wymaga zajmowania odpowiedniej pozycji. Nie obejdzie się więc bez wygodnego krzesła i funkcjonalnego biurka.
Jaki fotel do domowego biura wybrać?
W domowym biurze najlepiej sprawdzi się fotel obrotowy z regulacją wysokości siedziska oraz kątem pochylenia oparcia. Siedzisko fotele do pracy w domu nie powinno być ani za twarde, ani za miękkie. Brak komfortowego do pracy krzesła szybko odczujemy. W dłuższej perspektywie niewygodna pozycja przełoży się na odczuwanie bólu pleców, szyi, a także zmęczenie.
Na co zwrócić uwagę, wybierając biurko?
Przyjmuje się, że blat biurka pod komputer powinien mieć co najmniej 90 cm szerokości. Architekci radzą, aby do pracy w domu wybrać model biurka posiadający szuflady lub taki, który pomieści pod spodem mobilne kubiki lub mini komody. W nietypowej przestrzeni, np. na poddaszu najlepiej sprawdzi się zestaw mebli biurowych wykonanych na zamówienie, by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce przeznaczone do pracy. Jeśli dysponujemy możliwościami, warto rozważyć biurko narożne.
Umieszczenie w domu lub mieszkaniu najważniejszego mebla biurowego ma znaczenie. W projektach domowego biura, biurko zwykle pojawia się w pobliżu okna, by zapewnić dostęp do dziennego światła. Czasem jednak warto to przemyśleć. Spoglądanie w czasie pracy na to, co dzieje się za oknem może rozpraszać. W takim przypadku biurko może zostać ulokowane na środku biura lub przy ścianie prostopadłej do ściany z oknem.
Wystrój domowego biura
Funkcjonalność domowego biura jest równie istotna co design. Miejsce do pracy w domu można zaaranżować w dowolnym stylu. Warto odejść od typowo biurowego, chyba że będą w nim przyjmowani klienci lub inni goście. Posiadając firmę, trzeba skupić się na wykreowaniu w mieszkaniu przestrzeni biurowej będącej naszą wizytówką. Najlepiej postawić na solidne wyposażenie, a zatem drewniane i skórzane meble w klasycznym stylu bądź nowoczesne, z płyty meblowej na wysoki połysk. Kiedy przestrzeń home office ma służyć wyłącznie samodzielnym czynnościom, można zaszaleć. Powinna ona jednak korespondować z resztą mieszkania.
W nowoczesnych wnętrzach najlepiej stawiać na minimalizm. Nie należy bać się ciekawych akcentów i dodatków. Jedna ze ścian domowego biura może zostać pokryta farbą w intensywnym, dodającym energii, pobudzającym do pracy kolorze. Galeria obrazów uczyni aranżację jeszcze ciekawszą. Dodatkowo warto umieścić ramki z mottem lub sentencją, w towarzystwie których zyskamy motywację do działania.
- Wprowadzenie oryginalnych, motywujących dodatków uczyni miejsce do pracy ciekawszym, zachęcającym do przebywania w nim.
- Zakup roślin do biura w domu jest polecany przez designerów. Taka ozdoba będzie miała korzystny wpływ na nasze samopoczucie.
- Umeblowanie powinno by spójne z resztą mieszkania.
- W aranżacji miejsca do pracy w domu warto zachować umiar. Zbytnia ilość mebli może przytłaczać. Zwykle biurko, fotel i regał, komoda czy pojemna szafa w zupełności wystarczą.
Kącik biurowy w salonie i w sypialni, a nawet w kuchni
Kiedy wydzielenie w domu lub mieszkaniu osobnego pokoju do pracy nie jest możliwe, trzeba zmierzyć się z zaaranżowaniem wygodnego kącika biurowego w salonie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by takowy powstał w sypialni czy kuchni. Wówczas warto rozważyć alternatywę dla typowego biurka. Standardowy mebel nie wszędzie się zmieści. Jako blat roboczy można zaadaptować:
- stół – najlepiej o prostej formie, ten mebel przyda się również na wypadek wizyty gości,
- konsolę – najlepiej z niewielką szufladką lub półką pod blatem, by po skończonej pracy schować laptop,
- półkę w szafie – warto ją odpowiednio wzmocnić i doświetlić,
- regał dokręcony do ściany, np. we wnęce,
- toaletkę – pod warunkiem, że posiada ona szufladki, by na czas pracy schować do nich wszystkie kosmetyki,
- blat kuchenny – nie mogą znajdować się pod nim szafki, by było miejsce na nogi.
Mebel służący do pracy znajdujący się w pomieszczeniu wielofunkcyjnym nie powinien wyróżniać się na tle innych. Blat roboczy powinien pasować do reszty wyposażenia. Tradycyjne biurko komputerowe dla zwiększenia komfortu pracy warto oddzielić. Można to uczynić za pomocą regału, szklanych czy przesuwnych drzwi, niewielkiej ścianki działowej czy zasłony.
- W projekcie małego biura w salonie, sypialni czy innym pokoju szczególnie ważny jest podział na strefy.
- Miejsce do pracy w domu nie powinno wybijać się na pierwszy plan. Poprzez dobranie blatu roboczego takiego jak w reszcie mebli można uzyskać spójność.
- Szafki i regały na rzeczy służące do pracy powinny mieć zamkniętą formę, by ukryć w nich wszystkie dokumenty i zachować porządek po wypełnieniu zawodowych obowiązków.