Modelowe pomieszczenie gospodarcze – zrób je sam i ciesz się przestrzenią bez bałaganu
5 lipca 2021Posiadanie spiżarni lub składziku w mieszkaniu to prawdziwe błogosławieństwo wpływające na estetykę całego wnętrza i jego funkcjonalność. Współczesne budownictwo z góry zakłada takie pomieszczenie, które w projektach z lat 80. ubiegłego wieku należało do rzadkości. Nawet niewielka powierzchnia pomieszczenia gospodarczego w domu lub mieszkaniu pozwala na zorganizowanie tajnej przestrzeni, w której ukryte są rzeczy na co dzień potrzebne, a jednocześnie nienależące do reprezentatywnych i wartych pokazania. Deska do prasowania, kosz na pranie, pudła z butami sezonowymi, wiertarki, mop, słoiki czy zapasy to wszystko musi znaleźć swoje właściwe miejsce, o które nie trudno, jeśli zastosuje się metodę ułożenia tematycznego i segregującego rzeczy względem częstotliwości użytkowania oraz potrzeb. Jak tego dokonać? Poznajcie kilka złotych zasad organizacji przestrzeni w pomieszczeniu gospodarczym.
Otwarta przestrzeń w pomieszczeniu gospodarczym – łatwy dostęp
Pomieszczenie gospodarcze nie powinno przypominać składu przypadkowo położonych rzeczy, w którym znalezienie czegokolwiek zabiera cenny czas i napawa irytacją. Dobrze zaaranżowana przestrzeń może prezentować się estetycznie i przekładać się na praktyczność oraz funkcjonalność. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie właściwych mebli, które w żadnym razie nie powinny być zamknięte. W sprzedaży znajdziemy modułowe rozwiązania przypominające te garderobiane oraz tradycyjne regały. W zależności od tego, co ma znaleźć się w pomieszczeniu gospodarczym i jakim dysponujemy metrażem, wybieramy albo regały, albo półki meblowe. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników, nie mniej istotną różnią pomiędzy nimi jest to, że regały pozwalają na większą dowolność aranżacji i zmian oraz zajmują zdecydowanie mniej miejsca, natomiast półki meblowe utrzymają np. ciężar suszarki i wyglądają elegancko.
Zdecydowane nie powinno powiedzieć się wszelkiego rodzaju rozwiązaniom przypominającym pawlacze. W gruncie rzeczy nie należą one do ergonomicznych i mieszczą mniej rzeczy. Ponadto trudniej w nich o właściwe przechowywanie rzeczy. Zamknięte półki to w istocie więcej strat miejsca, które musi zostać pozostawione na otwierane skrzydła szafek. Poza tym konstrukcja tego rozwiązania sama w sobie jest złodziejem miejsca, które tracimy na dla rzeczy, które chcemy przechować. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by do stworzenia pomieszczenia gospodarczego wykorzystać stare meble, ale wymagają one odpowiednich zabiegów, by rzeczywiście spełniały swoje zadanie i nie wpływały negatywnie na całość.
Tajemne pomieszczenie – czyli określenie jego przeznaczenia
Zanim zaczniemy wprowadzać rzeczy do schowka, warto zastanowić się, co powinno się w nim znaleźć. Czy ma to być pomieszczenie gospodarcze, w którym urządzimy pralnię ze stanowiskiem do prasowania, czy też będziemy potrzebowali wnętrza, które pomieści także inne rzeczy np. słoiki z przetworami, walizki, narty i inne tego rodzaju rzeczy. Nie ma jednego, gotowego projektu, ponieważ każde rozwiązanie, po jakie sięgamy, musi zostać dopasowane do indywidualnych wymagań. Zupełnie inaczej będzie wyglądało pomieszczenie gospodarcze w mieszkaniu, do którego przynależy piwnica lub garaż, a inaczej tam, gdzie takich dodatkowych dobrodziejstw brak.
W pomieszczeniu gospodarczym może znaleźć się miejsce na:
- pralkę, suszarkę i kosze na pranie
- stanowisko do prasowania
- stanowisko do namaczania odzieży i czyszczenia brudnych rzeczy (np. zabłoconych butów)
- przetwory
- zakupy do przechowania (np. woda mineralna, mleko w kartonach, środki czystości)
- akcesoria do sprzątania (odkurzacz, mop, miotła itp.)
- walizki i torby
- sezonową odzież (koniecznie w workach próżniowych) i obuwie
- pościel dla gości
- terma na ciepłą wodę
- sterowniki ogrzewania i inne
Zrobienie listy rzeczy, które mają znaleźć swoje miejsce w pomieszczeniu, pozwala na rozpoczęcie planowania i projektowania przestrzeni z zachowaniem kolejnych zasad.
Bez szukania – czyli ciągi komunikacyjne
Chociaż ciągi komunikacyjne wielu osobom nie kojarzą się z urządzaniem wnętrz, są one szalenie istotne, szczególnie na niewielkiej przestrzeni. To właśnie one zapewniają komfort użytkowania i wypływają na swego rodzaju pojemność pomieszczenia. W zależności od naszej indywidualnej listy tworzymy podział przestrzeni na kolejne strefy np. prania, przechowywania słoików czy umieszczenia rzeczy do sprzątania. Pamiętajmy o kolejności wykonywania zadań, a więc obok kosza na brudną bieliznę powinna stanąć pralka i suszarka (ta ostatnia może zostać zamontowana ponad pralką), a obok stanowisko do prasowania i odkładania gotowej do umieszczenia w garderobie odzieży. Miejsce na zakupy dzielimy na spożywcze oraz na chemię. Przetwory, po które nie sięgamy codziennie, mogą znaleźć swoje miejsce w głębi lub gdzieś na wyższym regale. Najwyżej lokujemy przedmioty sezonowe i takie, których używamy od święta np. ozdoby choinkowe, walizki itp. Modelując przestrzeń gospodarczą, warto przyjąć zasadę, że to, po czego potrzebujemy najczęściej, powinno znaleźć się na linii wzroku.
Dobrze zwymiarowane pomieszczenie gospodarcze, urządzenia i regały to połowa sukcesu. Absolutnie nie zapominamy o tym, że drzwi muszą się właściwie otwierać, a ewentualne okno nie może zostać zasłonięte. Kierujemy się maksymalnym wykorzystaniem metrażu, ale bez jego zagracania. Stawiamy na wygodne korzystanie i dostęp do wszystkiego, co potrzebne.
Rzeczy ułatwiające zagospodarowanie pomieszczenia gospodarczego
Wrogiem każdego schowka jest bałagan, a o ten nie trudno nawet w dobrze rozplanowanym wnętrzu. Wystarczy odłożyć kilka rzeczy nie na swoje miejsce i już zaczątek chaosu gotowy. Zbawiennym rozwiązaniem pozwalającym utrzymać porządek w pomieszczeniu gospodarczym są pojemniki i kosze do przechowania. Wbrew pozorom nie zajmują wiele miejsca, za to pozwalają na właściwe posegregowanie konkretnych artykułów. Kto próbował wyciągnąć butelkę z detergentem ustawioną za całym szpalerem innych rzeczy, doskonale wie, że jest to zadanie, które zawsze powoduje rozgardiasz. Włożenie wszystkich chemikaliów do jednego koszyka pozwala na wysunięcie go i swobodne wyciągnięcie tego, który akurat jest potrzebny. Żeby nie szukać rzeczy we wszystkich koszach, warto je opisać – podobnie robimy z wszelkiego rodzaju przetworami, które także powinny zostać ustawione produktowo np. dżemy, soki, kiszonki, buraczki.
Sporo miejsca znajduje się w przestrzeni pod regałami. To tam zmieści się odkurzacz, wiadro, zmiotka (gdyby brakowało nam kilku centymetrów, regały dają możliwość zamontowania półek na innych wysokościach lub wymontowania dolnej). Sufit to doskonałe miejsce na wiszącą suszarkę na pranie. Kosze do segregacji suchych odpadów mogą zostać ustawione kaskadowo (kupujemy odpowiednie modele), a stanowisko wyposażamy w zgniatarkę do butelek.
Na koniec złota myśl, która powinna przyświecać każdemu, kto zaczyna organizować schowek. Pomieszczenie gospodarcze to nie miejsce na bałagan, to przestrzeń, w której każda rzecz ma swoje miejsce, a każdy milimetr jest wykorzystany zgodnie z naszymi potrzebami.