
Biała kuchnia i czarny blat – jakie płytki dopasować?
2 marca 2022Biel z czernią to silne połączenie w kolorystyce kuchennego umeblowania. Wyraźnie podkreślające zdecydowany charakter wnętrza. Żeby wnętrze było spójne i eleganckie musisz je połączyć z odpowiednio dobraną terakotą. Oto kilka podpowiedzi.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Biała kuchnia, czarny blat – jakie płytki będą dobrze wyglądać w takim połączeniu kolorów?
Białe meble kuchenne z czarnym blatem otwierają szeroką drogę możliwości. To neutralne kolory, plastyczne, które dobrze korespondują z innymi odcieniami i surowcami. Wszystko zależy od tego, czy chcesz pozostać w obszarze tych tonacji, czy wolisz wprowadzić dodatkową barwę do przełamania monochromatyczności.
Białe meble kuchenne z czarnym blatem – dlaczego taki kontrast jest tak popularny?
Kombinacja dwóch tak różnych kolorów nigdy się nie nudzi i jest to najtrwalszy trend, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz. Biała kuchnia i czarny blat pozwalają na ciekawy dobór błyszczących dodatków, np. srebrnych lub złotych uchwytów albo szklanych pojemników. Biała kuchnia i czarny blat to neutralne kolory, które pozwalają na dużą plastyczność – możesz zestawiać je zarówno z wyrazistymi, jak i delikatnymi dekoracjami. Włącz do tego duetu szary kolor i stwórz niezwykle modną, nowoczesną kuchnię z geometrycznym dodatkami. Jeżeli potrzebujesz ożywienia, pozwól sobie na żywe, aczkolwiek w niedużych ilościach, akcenty żółci i czerwieni. Wybór takich kolorów w kuchennych meblach podkreśli także elegancję i wyszukany styl pomieszczenia.
Dla kogo jest biała kuchnia i czarny blat?
Wnętrza kuchenne w tym stylu będą odpowiednie dla osób, które w zaciszu domowym szukają ukojenia po ciężkim dniu. Biel działa łagodząco na stres, kojarzy się z czystością i jasnością, a przede wszystkim daje poczucie swobody. Czarny dodatek, jaki stanowi blat wprowadza elegancję i jeszcze piękniej podkreśla czystość bieli. To kuchnia dla miłośników porządku, harmonii i wytworności. Kontrast pokochają osoby ceniące sobie minimalizm i praktyczność. Kuchnia dedykowana jest również pasjonatom naturalnych kamieni – czarny blat może być wykonany z granitu, marmuru czy kwarcowego spieku, a to oznacza, że czarno-biała kuchnia może być dobrym wyborem luksusowego wnętrza.
Białe meble z czarnym blatem – w jakich kuchniach takie zestawienie sprawdzi się najlepiej?
Kolory to gwarancja wielu możliwości stylistycznych. Biała kuchnia z czarnym blatem pozwala przede wszystkim na urządzenie pomieszczenia w stylu minimalistycznym. Jest wyrazista i efektowna, dlatego będzie dobrym dopełnieniem nowoczesnych wnętrz. Kolory kojarzą się z teatralnością i dramatyzmem dawnego Hollywood, co idealnie wpisuje się w tematykę poetyckiego glamour. Sprawdzą się również w skandynawskim nurcie, o ile dołożysz do pary elementy z litego drewna. Mogą tworzyć pałacowe wersje kuchni – mają w sobie i nuty retro i nowoczesności. Na tym właśnie polega ponadczasowość czerni i bieli w aranżacji wnętrz. To uznana od lat klasyka i ultranowoczesny minimalizm w jednym.
Biała kuchnia i czarny blat – zalety takiego zestawienia
Wybór kuchennych mebli w takim kolorze podkreśli szyk pomieszczenia. Zarówno biel, jak i czerń wyróżnia szlachetność i elegancja. Meble są idealne do małej kuchni, ponieważ większy procent bieli, dobrze rozświetli niewielkie wnętrze. Są genialnym tłem do wprowadzenia oryginalnych dodatków lub ciekawej geometrii na podłodze i ścianach, np. heksagonowych płytek. Uspokajają i budują równowagę we wnętrzu. Doskonale komponują się z akcesoriami z metalu, tworzyw lub silikonu – możesz czarny blat zestawić z czarną, białą lub aluminiową płytą grzewczą, zlewem, baterią, lodówką oraz innymi urządzeniami AGD. Dla przełamania czarno-białej kolorystyki wprowadź inny kolor.

Jakie płytki zastosować w kuchni z białymi frontami i czarnym blatem?
Wybór płytek podyktowany jest nie tylko kolorem mebli kuchennych, ale także rozmiarem wnętrza. W niewielkiej kuchni stosuj duże kafle, które optycznie dodadzą jej metrażu. Im drobniejsza terakota, tym więcej połączeń, które pomniejszają wizualnie przestrzeń. Płytki na podłodze powinny też być spójne z wykończeniem ścian, zwłaszcza pomiędzy górną a dolną częścią kuchennych mebli. Harmonijne połączenia najlepiej tworzy ta sama rodzina kolorów.

CZYSTOŚĆ BIELI
Klasyczne rozwiązania zalecają, by kolor podłogowych płytek był zawsze ciemniejszy niż kolor ścian, ale nie jest to żelazna reguła. W małej kuchni biała terakota i sufit optycznie powiększą wnętrze. Jeżeli czarny blat w białych meblach kuchennych jest jednolity, możesz na podłodze ułożyć płytki wykonane z białego marmuru. Naturalne desenie w postaci żyłek kamienia wprowadzą trochę dynamiki do monochromatycznej i niewielkiej kuchni. W małej stosuj duże, kwadratowe i prostokątne płytki. Glazura w dużej kuchni może prezentować przeróżne wzory: jodełki, heksagony lub chevrony. Z taką podłogą dobrze łączy się biała lub czarna cegła, którą można zastosować w przestrzeni między meblami albo powtórzenie tego samego wzoru, jaki prezentuje podłoga, w ściennych płytkach.

LUKSUS CZERNI
Biała kuchnia, czarny blat – jakie płytki dobrze wyglądają w takim duecie? Jeśli postawiłeś na białe meble i czarny blat, możesz ten sam kolor kontynuować na podłodze, pod warunkiem, że Twoja kuchnia prezentuje przynajmniej standardowy rozmiar i jest dobrze doświetlona. Płytki z ciemnego marmuru podkreślą charakter luksusowego wnętrza i dobrze wyglądają powtórzony również w przestrzeni między białymi szafkami kuchennymi. Proste, czarne płytki w macie podkreślą duże kuchnie w stylu retro, wersje z błyszczącą powłoką są idealne do kuchni nowoczesnych z czarnym blatem. Spektakularnie wygląda czarna glazura w deseniu niewielkich heksagonów, czyli płytek w kształcie plastrów miodu, jeśli co niektóra z nich jest wykończona złotem.

CZARNO-BIAŁY MELANŻ
Powtórzenie tego samego kontrastu na posadzce podkreśli luksusowy charakter wnętrza, zwłaszcza jeśli zaprezentujesz terakotę w biało-czarnej szachownicy i dodasz do tego złote lub srebrne łączenia. Przy białych meblach z czarnym blatem oraz tak dynamicznej podłodze zadbaj o jednolity kolor płytek ściennych. Biało-czarne połączenia w klasycznej kracie mogą też być ozdobą kuchni skandynawskich i nowoczesnych. Płytki ułożone we wzór karo świetnie uzupełnią kuchenne wnętrza glamour. Przy dobrze takiego duetu utrzymaj aranż kuchni w jednolitych tonacjach. Zbyt dużo deseni może spowodować aranżacyjny chaos, zwłaszcza w małym pomieszczeniu.

ELEGANCKA SZAROŚĆ
Najbardziej uniwersalnym kolorem płytek podłogowych, który dobrze łączy się z białymi meblami kuchennymi oraz czarnym blatem, jest szary. Każdy jego odcień będzie idealnie współgrał z bielą frontów i czernią blatów. W takim układzie możliwych jest wiele połączeń i wzorów. Terakota w jednolitej odsłonie może prezentować zarówno mleczne szarości, jak i ciemny grafit. Najpraktyczniejszą podłogę stanowią płytki imitujące beton lub szary kamień, używane do podkreślenia stylów industrialnych i modernistycznych. Kolor dobrze prezentuje się w deseniach. Tworzy spektakularne kobierce z terakoty w patchworkowej odmianie. Ten sam wzór można powtórzyć między meblami. To niezawodny i uniwersalny odcień, który dobrze wyeksponuje białe meble kuchenne i czarny blat.

Taka odsłona kuchennych mebli daje szerokie pole do wyboru właściwej glazury. W kontrastowym otoczeniu białych mebli i czarnego blatu dobrze wyglądają również płytki:
- imitujące drewno – to trwalsza, wygodniejsza i tańsza alternatywa naturalnych desek,
- wprowadzające żywy kolor – to nowoczesna odsłona, w której przy czarno-białej płytce na podłodze wprowadza się zaledwie kilka egzemplarzy na przykład w czerwonym lub żółtym kolorze, nawiązując w ten sposób do kuchennych dekoracji.

Biała kuchnia, czarny blat – jakie płytki zdadzą egzamin? Takie, które razem z kuchennymi meblami utworzą przestrzeń emanującą równowagą i spokojem. Czasem może być ona bardziej dynamiczna, a czasem stonowana, wszystko zależy od jej wielkości, stylu i Twoich upodobań.