Jakie kolory najlepiej sprawdzą się w pokoju dziecka? Poznaj tajniki designerów!
24 sierpnia 2021Noworodek, przedszkolak, uczniak czy nastolatek? Najważniejsze w urządzaniu pokoju dziecka jest dopasowanie projektu do wieku lokatora. Kolorystyka dziecięcych wnętrz wymaga przemyślenia, gdyż kolory w otoczeniu małego człowieka mają wpływ na kształtowanie wrażliwości. Przed zakupem farb czy tapet i wyposażeniem wnętrza, warto zaczerpnąć inspiracji oraz zgłębić tajniki designerów. Przedstawiamy pomysły, inspirujące porady, dzięki którym wybór kolorów do pokoju dziecka stanie się łatwiejszy. Zdradzamy też tajniki projektantów.
Kolor w pokoju dziecka a psychologia
Choć na ścianach pokojów noworodków, niezależnie od płci, królują głównie pastelowe kolory, to należy wiedzieć, że dzieci do 3. roku życia takowych nie widzą. Naukowe podejście wskazuje także na to, co oczywiste. Organizm człowieka reaguje na kolory fizjologicznie, między innymi poprzez zmianę ciśnienia krwi, tempo oddechu, pobudzenie lub senność, a nawet poziom apetytu. Naukowcy od lat są zgodni z tym, że dobór kolorów może istotnie wpływać zarówno na zachowanie dziecka, jak i na proces wychowawczy. Odpowiedni pobudzi kreatywność, nastroi optymistycznie, a nawet wzmocni intelekt. Co więcej, koloroterapia z wysoką skutecznością stosowana jest w terapii zaburzeń rozwojowych, takich jak ADHD czy stereotypiach. Przed wprowadzeniem do pokoju dziecka określonych kolorów warto pamiętać o tym, że:
- Dzieci przypisują barwom określone uczucia. Szarość najczęściej oznacza smutek, a czerwień i pomarańcz radość.
- Estetyka otoczenia może istotnie wspomagać rozwój.
- Manipulując barwami w otoczeniu pociechy, możemy wpływać na emocje, doznania, a także rozumienie świata.
- Intensywne kolory działają pobudzająco, dlatego nie należy stosować ich w nadmiarze.
- Wiele barw ma zarówno zbawienny, jak i negatywny wpływ na emocje dziecka. Chodzi o to, by zachować umiar i harmonię.
- Możliwości aranżacji kolorystycznej są ogromne. Każdy kolor ma określoną temperaturę i w doborze farb czy tapet powinniśmy tę cechę wykorzystać.
Jakie kolory do pokoju noworodka?
Urządzanie pokoju czy kącika dla noworodka bywa zajmującą czynnością. Skrupulatne aranżowanie takiej przestrzeni jest szczególnie ważne, gdyż przypadkowe barwy w otoczeniu maluszka mogą wywołać chaos. Najbardziej bezpieczna jest oczywiście biel. Nią nie można przesadzić. W pokoju noworodka warto pokusić się jednak o akcenty kolorystyczne, których będzie przynajmniej kilka. Designerzy nieco odważniejszym polecają stawiać na silnie kontrasty, gdyż bez względu na płeć człowiek w pierwszych latach życia zwraca uwagę na zestawienie kolorów. Poszukującym kompromisu radzi się, by wykorzystać połączenia barw określanych mianem kolorów ziemi. Brąz, beż, zgaszone odcienie zieleni i błękitu wprowadzą we wnętrzu pokoju niemowlaka harmonię. Ta neutralna kompozycja powinna zbawiennie oddziaływać na komfortowy odpoczynek dziecka, a ten dla wzrostu i prawidłowego rozwoju jest niezmiernie ważny już od najmłodszych lat.
Kolory w dziecięcym pokoju przedszkolaka
Pokój dziecięcy, w którym przebywa przedszkolak, powinien szczególnie rozwijać kreatywność. Rodzice dzieci na tym etapie często zapominają o tym, że serwując wielobarwność w aranżacji, mogą w efekcie przyczynić się do przestymulowania pociechy. Umiar w doborze barw w pokoju przedszkolaka należy zachować, zwłaszcza gdy sypialnia jest jednocześnie jego pokojem zabaw. Dobrym pomysłem jest wydzielenie osobnych stref poprzez pomalowanie jednej ze ścian dziecięcego pokoju innym, pasującym do bazy, kolorem. Na wybranej ścianie lub jej fragmencie można też położyć tapetę ze wzorem dopasowanym do zainteresowań dziecka. Taki zabieg ma sprawić, aby część sypialniana dziecięcego pokoju zyskała na przytulności, a część do zabawy na wizualnej atrakcyjności. Bywa wystarczający, by z typowo noworodkowej przestrzeni bez większego remontu i nakładu finansowego stworzyć taką, która będzie dostosowana do poznającego świat przedszkolaka.
Aranżacja kolorami pokoju starszego dziecka
Dzieci w wieku szkolnym i nastolatkowie mogą okazać się świetnymi kompanami w projektowaniu swoich czterech ścian. Warto wykorzystać ich pomysły. Kiedy latorośl zaczyna edukację, w pokoju powinien pojawić się osobny kącik do nauki. To istotny wyznacznik w planowaniu przestrzeni pociechy. Poza tym w dopasowaniu barw najlepiej skoncentrować się na osobowości i temperamencie lokatora. Warto pamiętać o tym, że żółty i jego pomarańczowe odcienie świetnie działają na koncentrację, wzmacniają system nerwowy, lecz ich nadmiar może wywołać niepokój u dziecka. W otoczeniu starszego dziecka, zwłaszcza nastolatka, warto unikać przytłaczających kolorów. Ciemne mogą negatywnie wpływać na nastrój.
Aranżacja kolorystyczna dziecięcego pokoju – tajniki projektantów
Planując kolorystykę pokoju dziecka, dobrze jest obrać motyw przewodni. Będzie on podstawą doboru barw na ścianach i elementów wyposażenia. Motyw bajkowy, leśny, zwierzęcy czy roślinny to tylko niektóre propozycje. Urządzając pokój dla dwójki dzieci, można wykorzystać połączenie wybranych. Pozwoli to podkreślić odrębność jednostki i wydzielić osobne fragmenty ze wspólnej przestrzeni. Dla pociechy, która ma już ukształtowany gust, warto stworzyć pokój marzeń. W spełnianiu oczekiwań należy jednak zachować rozsądek dorosłego.