Aranżacja sypialni glamour – wnętrze jak z marzeń!
14 lutego 2023Z czym kojarzy się dobrze urządzona sypialnia glamour? Symbolizuje przyjemny relaks w gwiazdorskim klimacie oraz zachwyca nonszalanckim przepychem. Sypialnia w stylu glamour to nie tylko pałacowo-barokowy wystrój, gdyż trend ma wiele odmian. Można go dostosować do własnych potrzeb i charakteru wnętrza. Przekonaj się, jak to perfekcyjnie zrobić!
Nurt glamour został rozpowszechniony przez przemysł filmowy lat 30. Architekturę w stylu Hollywood wyróżniały kryształowe żyrandole, duża ilość zdobionych luster oraz złote dekoracje. Z upływem czasu dodano czarno – białe kontrasty oraz kwiatowe akcenty. Wprowadzono też nowoczesność w postaci szklanych dodatków, metalowych elementów i lakierowanych powierzchni.
Z biegiem czasu w celu odciążenia pełnych przepychu wnętrz zainspirowano się art déco. W takim wydaniu glamour prezentuje linie i kanty w postaci jodełki, trójkątów czy trapezów. Nowoczesna architektura w stylu luksusowym to pojawienie się stali, kości słoniowej, egzotycznych gatunków drewna, srebra i skór. Współczesne sypialnie glamour są więc na pokaz – to wyraziste i pełne ozdób wnętrza. W stonowanej odsłonie sprawdzą się w wielu pomieszczeniach, dobrze wpisując się w obowiązujące trendy.
Dlaczego warto zaaranżować sypialnię w stylu glamour?
Nurt glamour dobrze sprawdza się w sypialni, ponieważ jest przytulny i elegancki. Nieskazitelne wzornictwo i przemyślane dodatki sprawiają wrażenie kameralnego i szykownego wnętrza. Współczesne alkowy w takim trendzie nie są przytłoczone nadmierną ilością bibelotów, ale prezentują wysmakowane przestrzenie, w których panuje porządek, harmonia i szyk. Glamour we wnętrzu sypialni stwarza warunki do bezpiecznego odpoczynku niczym w luksusowym hotelu czy pałacu.
Puchowe poduszki, miękkie pledy oraz włochate dywany kreują ciepłe, przytulne wnętrze, w którym można wspaniale odpocząć. Miła dla oka architektura podkreśla prestiż designu, wpływając na dobre samopoczucie. Sypialnia w stylu glamour stawia mocny akcent na łóżko, które jest dominującym meblem i prezentuje nieprzeciętny komfort użytkowy. Dużą zaletą stylu są kolory, które pozytywnie wpływają na samopoczucie. Przygaszone pastele, neutralna biel, czerń i szarość oraz subtelne połyski to paleta wyjątkowa, która wycisza i harmonizuje.
Kolory w sypialni glamour – idealna baza do stylowych połączeń
Odcienie są kluczowe, ponieważ stanowią tło do ekspozycji i mocno działają na wyobraźnię. Przesądzają o równowadze sypialni oraz spinają wszystkie dodatki. Opowieść o sypialni glamour należy więc zacząć od kolorów – one stanowią wyjściowy punkt aranżacji.
Luksus buduje się na eleganckim kontraście, dlatego w sypialni glamour świetnie się sprawdza wyrazistość czerni i bieli. Do tego duetu można dodać ciemne kolory, np. antracytową szarość. Mile widziane jest również ciemne drewno – zarówno egzotyczne, jak i rodzime. Ciekawym dodatkiem do bieli i czerni może być też kolor morski, pudrowy róż czy zmysłowy fiolet. Głębokich tonacji szukaj wśród gorzkiego brązu, szafirowej zieleni czy też wyrazistego kobaltu. Uważaj jednak na barwy ciepłe i ogniste, by nie stworzyć sypialni zbyt pałacowej. Kolejną grupę stanowią połyskujące odcienie metaliczne, które stosuje się w detalach – srebro, złoto i miedź. To one nadają pomieszczeniu szykownego charakteru, wprowadzając do niego pożądany blask.
Biała sypialnia glamour
Białe wnętrze wyróżnia się lekkością i elegancją, zarówno w odsłonie perłowej, wystroju „total in white”, jak i przełamanym chamois. Sterylne sypialnie wcale nie muszą być zimne i nieprzytulne, dlatego postaw na przemyślane dodatki. Monochromatyczność jasnych mebli i ścian przełam ozdobami w odcieniu srebra, złota lub drewnem. W białej sypialni glamour dużą rolę odrywa nieoczekiwana zmiana tonacji – na przykład srebrzysto-szare łóżko, ściana wytapetowana kwiatowym wzorem czy szary dywan z wysokim włosiem. Sprawdzą się białe sztukaterie na ścianie, w które wkomponowane jest lustro. Projekt białej sypialni glamour rozświetli i optycznie powiększy małe wnętrze.
Beżowa sypialnia glamour
Kolor wpadający w mleczny i jasny brąz jest trendy i sprawdzi się w każdym wnętrzu. Beżowe ściany w sypialni stanowią niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Są idealnym tłem do białych, kremowych, szarych, czarnych czy też ciemnobrązowych mebli. Kolor doskonale się łączy z drewnem, szkłem i metalem oraz wyróżnia się pięknem w duecie z charakterystycznymi dla stylu glamour, złotymi dodatkami. Łącz beżowe tło z kryształowym żyrandolem, meblami z marmurowym, piaskowym blatem oraz welurowymi tkaninami w różnych odcieniach szarości.
Niebieska sypialnia glamour
Jasny błękit to wakacyjny kolor – pozytywnie nastraja i przywołuje miłe wspomnienia. Subtelny pastel uspokaja i wprowadza do wnętrza świeżość. Błękitny kolor ścian sypialni w stylu glamour zestawiaj z białymi i jasnoszarymi meblami oraz wprowadź czarne i srebrne dodatki. Elegancko się prezentuje śnieżnobiała sypialnia, w której jedynymi dodatkami są błękitne poduszki oraz tapeta w jasnoniebieskie pionowe pasy. Sterylność przełamiesz kryształowymi dekoracjami w postaci lamp, świeczników i luster glamour. Możesz też pokusić się o komfortowy fotel w błękitnym pastelu z pikowanym oparciem.
Granatowa sypialnia glamour
Aranżacja glamour w granacie tworzy buduarowy charakter wnętrza sypialni. Odcień wyrównuje oddech, spowalnia bicie serca i wycisza, wpływając relaksująco na ciało i psychikę. Do ciemnych ścian dopasuj złotą sztukaterię w starym odcieniu retro oraz metalowe dodatki w postaci lamp glamour, wazonów i luster w stylu glamour. Do granatowego tła warto wprowadzić wiele naturalnych, zielonych roślin i postawić na odpowiednie oświetlenie sypialni. Jeżeli dysponujesz małym wnętrzem, lepiej zastosować granat tylko na jednej ścianie, a pozostałe powierzchnie pomalować na biały kolor.
Czarna sypialnia glamour
Taka alkowa budzi kontrowersje, ale jest niezwykle atrakcyjna i ekstrawagancka. Czerń jest idealna do budowania charakterystycznego dla glamour kontrastu z bielą lub jasną szarością, ale w aranżacji wnętrza sypialni doskonale współgra również z innymi kolorami – złotem, fioletem i turkusem. Możesz wprowadzić barwę w postaci mebli mających odcień wenge, hebanu czy palisandru, prezentując je na białym tle. Taki kolor do sypialni glamour warto eksponować również w dekoracjach. Jeśli postawisz na szare, brązowe lub białe meble na tle czarnej ściany, czarne detale (doniczki, poduszki, ramki) okażą się optymalnym rozwiązaniem.
Aranżacja sypialni glamour będzie również ciekawa, jeśli zastosujesz w niej dodatki w kolorze butelkowej zieleni – szczególnie pięknie w takim odcieniu prezentują się łóżka obite welurem oraz zasłony i poduszki. Barwa nawiązuje do natury, uspokaja i relaksuje. Możesz zielone łóżko ładnie wyeksponować na tle kremowych, beżowych czy szarych ścian w jasnym pastelu i połączyć ze złotymi dodatkami oraz drewnianymi meblami z ciemnego dębu.
Meble do sypialni glamour
Wpływ na wybór mebli w stylu glamour ma rozmiar wnętrza sypialni, jego kolorystyka. Charakterystyczną cechą trendu glamour jest to, że nie występują w nim meble w jasnym kolorze naturalnego drewna. Najczęściej są lakierowane na biało, różowo, beżowo lub prezentują ciemny, jednolity kolor. Mogą mieć matowe lub błyszczące wykończenie – ważniejsze jest to, by miały nietuzinkową formę i ciekawe wzornictwo.
Meble do małej sypialni glamour powinny być jasne i oszczędne w wyglądzie, np. inspirowane nowojorskim stylem lub art déco. Meble do dużej sypialni glamour mogą być bardziej zdobione i mieć nawet czarny kolor, dobrze wpisujący się w wystrój „total in black”. W przestronnych alkowach oprócz łóżka i bocznych szafek można pokusić się dodatkowo o komodę, toaletkę, szezlong i szafę.
Łóżko do sypialni glamour
Łózko w sypialni glamour jest duże, komfortowe i przytulne – często przypomina królewskie łoże. Jego design ma być kwintesencją luksusu, gwarancją relaksujących wieczorów i dobrze przespanych nocy. Cechą charakterystyczną łóżka glamour jest wyraziste i wysokie wezgłowie, które nie tylko zwiększa wygodę i funkcjonalność, ale dodatkowo stanowi element dekoracyjny. Zagłówek może być gładki lub pikowany czy też cechować się dodatkowymi ozdobami, jednak zawsze wyróżnia się materiałem – miękkim, przytulnym i połyskującym, który tworzy welur lub aksamit. Na rynku znajdziesz bogatą ofertę łóżek do sypialni dopasowanych do różnych wariacji tego stylu.
- Klasyczne łóżko glamour tapicerowane welurem to najpopularniejsza wersja mebla, którego rama jest obita miękką i połyskującą tkaniną z wysokim, pikowanym i zdobionym wezgłowiem.
- Łóżko glamour tapicerowane skórą – model dobrze wpisuje się w aranżację sypialni luksusowej. Najczęściej jest obity białym, szarym, brązowym lub czarnym materiałem naturalnym albo ekoskórą. Może mieć prostą lub pikowaną konstrukcję.
- Drewniane łóżko glamour jest rzadziej spotykaną opcją, jednak wyróżnia się nie tylko szlachetną odmianą ciemnego drewna, ale także finezyjnym frezowaniem drewnianego wezgłowia i nóżkami wygiętymi w barokowym stylu. Drewniane łóżko może mieć także wysoką i prostą konstrukcję z baldachimem – taki design idealnie się wpisuje w aranżację gustownej sypialni inspirowanej kolonialnym stylem.
- Kontynentalne łóżko glamour – od klasycznego wariantu różni się wyżej usytuowanym, sprężynowym i niezwykle komfortowym materacem. To innowacyjne, masywne i zabudowane po bokach łóżko, które jest tapicerowane miękką tkaniną. Prezentuje duże wezgłowie oraz jest osadzone nisko podłogi. Ma wysoką funkcjonalność – to modele z dodatkową skrzynią do przechowywania pościeli oraz z szufladami.
- Tapicerowane łóżko glamour w wersji minimalistycznej – jest proste oraz prezentuje niskie wezgłowie zupełnie gładkie lub z nielicznymi przeszyciami.
Luksusowe łóżko do sypialni w stylu glamour magnetyzuje przede wszystkim elegancją, nieprzeciętnym wykonaniem i dużą dbałością o detale. Jego wielkość i kształt są jednak zależne od wielkości i charakteru sypialni.
Szafki nocne do sypialni glamour
Szafki nocne do sypialni glamour mogą zaskakiwać okrągłą formą lub materiałowym wykończeniem. Nocne szafki w sypialni glamour są obowiązkowe, ponieważ symbolizują praktyczny mebel, który nie tylko podkreśla funkcjonalność i komfort, ale również dekoruje, harmonizując luksusowe wnętrze poprzez podkreślenie w nim symetrii.
Jak dobrać nocne szafki do tapicerowanego łóżka? Dobrym wyborem będą modele ze skóry, ekoskóry i weluru, które korespondują z łóżkiem. Ciekawym elementem może być również lustrzany lub szklany blat szafki, który jest bardzo oryginalnym rozwiązaniem. W sypialni glamour spotyka się opływowe szafki nocne z drewna, których korpus jest uniesiony na złotych lub srebrnych nóżkach – kolor jest zależny od błyszczący dodatków w pokoju. Za stolik nocny posłuży doskonale także pokryta welurem pufa w odpowiedniej kolorystyce. Nocna szafka glamour może mieć także postać szklanej konsoli z charakterystycznymi przeprostami.
Komoda do sypialni glamour
W małym pokoju komoda często zastępuje szafę i wtedy służy jako bieliźniarka. Powinna wyglądem nawiązywać do charakteru całej kompozycji. Jeśli sypialnia w stylu glamour jest na wysoki połysk, z mocnym pałacowym akcentem, można pokusić się nawet o komodę glamour wykończoną lustrzanymi frontami. Niektóre modele zachwycają nietypową, opływową formą lub ciekawą strukturą surowca. Komoda w stylu glamour powinna wyróżniać się oryginalną i wyrazistą estetyką. Trudno o wskazanie wzorcowego mebla, ale możesz wybierać:
- komody do sypialni z matowymi frontami – ich kolorystyka najczęściej prezentuje białe, czarne lub grafitowe komody do sypialni, które mają połyskujące uchwyty i blaty wykonane z marmuru czy szkła; mogą mieć prosty design lub prezentować zdobione fronty z finezyjnym obramowaniem i wygiętymi nóżkami, ale zawsze są wykonane ze szlachetnych odmian drewna lub ze skóry,
- komody glamour w połysku – meble prezentują lakierowane, szklane lub lustrzane fronty; najczęściej nie są przesadnie duże i mają geometryczny zarys; wyróżniają się połyskującymi uchwytami i złotymi lub srebrnymi nóżkami.
Rzadko zdarza się, że komoda w sypialni glamour nie ma udekorowanego blatu. Koniecznie ustaw na meblu srebrne lub złote świeczniki, ramki na zdjęcia i dekoracyjne figurki. Fantastyczne wrażenie zrobią szklane wazony z naturalną gałązką drzewa lub dekoracyjną trawą.
W przestrzennych wnętrzach glamour nie może zabraknąć dużej i okazałej szafy do sypialni. Często jej fronty są lustrzane, choć prezentują się także jako drewniany model na nóżkach, z frezowanym cokołem i wspaniałymi ornamentami. Nawet nowoczesna szafa w połysku z przesuwnymi drzwiami może mieć na froncie dekoracyjne ornamenty. W dużej sypialni glamour warto wstawić w rogu tapicerowany fotel z wysokim oparciem, którego alternatywą może być szezlong. Pożądanym dodatkiem do tego duetu jest gustowna, abażurowa lampa stojąca. Nie może też zabraknąć dekoracyjnej konsoli w połysku, a z przodu łóżka często znajdują się tapicerowane taborety i pufy. Charakterystycznym meblem jest również toaletka, wyglądem dopasowana do aranżacji.
Efektowne lampy, czyli oświetlenie w sypialni glamour
Luksus powinien mieć iluminacyjną oprawę, dlatego oświetlenie w sypialni glamour jest kluczowe – kojarzy się głównie z lampami pełnymi przepychu. Charakterystycznymi elementami są nie tylko kryształki, ale także miękkie, pluszowe dodatki oraz dominujące kolory. Odpowiednie oświetlenie sypialni wydobywa z aranżacji blask, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Światło odbijające się w krysztale rozprasza we wnętrzu urokliwe refleksy, wprowadzając do niego niezwykłą atmosferę.
Żyrandol do sypialni glamour
Typowy model kryształowy w dużej i wysokiej sypialni może wisieć na kablu, jednak z reguły stanowi skromniejszą i krótszą wersję. Ramiona żyrandola w stylu glamour mogą być zakończone imitacją naturalnych świec i prezentować koraliki. W małych sypialniach żyrandol stanowią lustrzane plafony przysufitowe. Żeby podkreślić relaksującą atmosferę alkowy, warto wybrać model w prostszym designie. Nowością w sypialni glamour są żyrandole z naturalnych piór, które nadają pokojowi sielskiego klimatu i lekkości, a najpopularniejszymi modelami są abażury, pokryte welurową tkaniną. Dla miłośników kosmicznych widoków idealny będzie żyrandol z kryształowych pierścieni. Jego konstrukcja połączona z blaskiem, jaki odbija, przywodzi na myśl gwieździste niebo nocą.
Kinkiety do sypialni glamour
Lampy ścienne powinny wyglądem nawiązywać do pozostałego oświetlenia. Jeżeli główną oprawą jest żyrandol z kryształkami, te same dekoracje powinny pojawić się w dodatkowym oświetleniu. Kinkiety do sypialni glamour mają:
- lustrzane wykończenie,
- abażurową oprawę z połyskliwej tkaniny,
- postać szklanych, mlecznych kloszy,
- design nawiązujący stylem do lamp art déco,
- wygląd pałacowy w kształcie świec,
- metalową oprawę na wysoki połysk,
- kryształową, bogato zdobioną oprawę.
Kinkiety doświetlają łóżko, dlatego do sypialni wybiera się dwie lamy ścienne i umieszcza symetrycznie nad wezgłowiem. Nie tylko pięknie wyglądają, ale także chronią oczy przed jasnym światłem centralnym. Oryginalną propozycją jest zastąpienie klasycznych kinkietów lampkami wiszącymi na długim kablu – tworzy to dynamiczne i spektakularne wrażenie.
Lampki nocne do sypialni glamour
To najczęściej wykorzystywane źródło światła w sypialni. Lampki nocne w stylu glamour ustawione na szafkach po obu stronach łóżka, gwarantują łatwy i szybki dostęp do światła. W stylu glamour lampki nocne do sypialni powinny prezentować się elegancko i nawiązywać do pozostałych opraw o dekoracji. Takie oświetlenie jest wykonane ze szkła, metalu lub są to lampki nocne z abażurem i kryształkami. Dla ocieplenia aranżacji warto wybrać lampkę nocną zdobioną złotymi elementami.
W przestronnej sypialni glamour dobrze podświetl każdą strefę. Użyj efektownej lampy podłogowej, w duecie z szezlongiem lub fotelem oraz dobrze doświetl toaletkę. Ciekawy efekt iluminacyjny tworzą paski LED zamaskowane sztukaterią lub karniszowym panelem – optycznie powiększą małą sypialnię. Oświetleniem robiącym luksusowe wrażenie są też punkty świetlne umieszczone pod zawieszanym sufitem nad łóżkiem.
Aranżacja okna w sypialni glamour
Firanki i zasłony mogą być tłem do pozostałych elementów, ale stanowią często wyraźny akcent dekoracyjny. Są wykonane z eleganckich tkanin, upiętych w ciekawy sposób. Dzięki temu tworzą stylowe drapowania, które dodają wnętrzu szyku.
Firanki do sypialni glamour
Najbardziej uniwersalny jest biały, gładki woal. To idealny dodatek pomieszczenia, w którym znajdują się bogato zdobione meble i połyskujące detale w stylu glamour. Delikatny woal będzie stanowił dla nich eleganckie i minimalistyczne tło. Z kolei firanki ze zwiewnej etaminy wyglądem przypominają bardzo luźno tkane płótno, dzięki czemu również świetnie sprawdzają się w takich sypialniach. Firany w małej sypialni nie powinny obciążać okna masywnym splotem, dlatego sprawdzi się gładka organtyna – lekka tkanina z cieniutkiej przędzy. Świetnie zda egzamin również firana zdobiona delikatną nitką o połyskującej strukturze. Innym pomysłem jest wykorzystanie firan z woalu zdobionych delikatnymi, błyszczącymi paskami – nadadzą wnętrzu nietuzinkowego charakteru.
Zasłony do sypialni glamour
Luksusowe zasłony w stylu glamour są ciężkie, połyskujące i mocno zakrywające. Ich kolor powinien być ciemniejszy od ścian. Jeśli zależy Ci na wyróżnieniu okna w sypialni, postaw na tkaniny kontrastujące z odcieniem ściany, ale harmonizujące z sypialnią. Hollywoodzki styl zasłon uzyskasz, stosując:
- welur — ciężki i połyskujący materiał szykownie się zaprezentuje w każdym ciemnym kolorze, jasnych szarościach i złocie,
- taftę — są lekkie i delikatnie prześwitujące; tkanina pięknie się układa i dodaje wnętrzu elegancji; można je fantazyjnie upinać i podwieszać,
- żakard — gruby, kryjący materiał nie przepuszcza światła i wyróżnia się wysoką trwałością oraz dekoracyjnymi tłoczeniami,
- poliester — jest łatwy w pielęgnacji i odporny na uszkodzenia; dobrze posłuży przez lata.
Zasłony glamour powinny być imponującą ozdobą okna sypialni. Mogą być zdobione haftami i lśniącymi tłoczeniami w kolorze złota lub srebra. Do ich drapowania służą klipsy lub chwosty. Dzięki nim aranżacja zyskuje pałacowy szyk. Jednolite zasłony z weluru mają najczęściej jednolity kolor pastelowy, prezentują neutralną biel i szarość lub magnetyzują intensywnym, głębokim kolorem czerni, butelkowej zieleni, grantu czy ciemnego brązu.
Rolety dekorują okno małej sypialni. Znakomitą opcją są materiałowe rolety rzymskie – zarówno w prostym designie, jak i z marszczeniami czy wiszącymi kryształkami. Wybieraj wersje w białym, delikatnie szarym lub kremowym kolorze.
Okno z głębokim parapetem można ciekawie zaaranżować, umieszczając na nim poduszki, świeczniki i lampki. Uniwersalnymi dodatkami są również ramki na zdjęcia. Pamiętaj jednak, by styl i kolor dekoracji wpisywał się w charakter wnętrza. Podobnie postępuj z doniczkami czy osłonkami do kwiatów.
Dekoracje w sypialni glamour
Wnętrza luksusowe tolerują dużą ilość kwiatów, jednak w sypialni urządzonej w stylu glamour nie zawsze są pożądane ze względu na to, że mogą uczulać i utrudniać zasypianie. Wybieraj tylko takie, które produkują tlen i dobrze się wpisują w aranżację glamour, np. zielone areki, fikusy i sansewierie. W sypialni zadbaj także o umiar dekoracji.
Akcesoria i dodatki do sypialni glamour
W sypialni urządzonej w stylu glamour obowiązkowe są świeczniki – nie tylko metalowe w kolorze złota i srebra, ale także szklane i lustrzane. Najlepiej się sprawdzą duże, proste i białe świece, a osadzone w naczyniach z przeźroczystego szkła będą rzucały świetlne refleksy. Wrażenie charakterystycznego dla stylu glamour przepychu potęgują także szklane ramki na zdjęcia, wysadzane kryształkami oraz lustra – te ostatnie są obowiązkową dekoracją. O ich charakterze przesądza wygląd ramy. Powinna być ona spójna z aranżowanym wnętrzem. Lustro może zastąpić obraz nad komodą. Wybierz także kryształowe figurki i efektowne lampy dekoracyjne.
Tkaniny w sypialni glamour
Z materiałów pasujących do sypialni w stylu glamour dobrze widziany są: atłas, satyna i welur, czyli tkaniny mieniące się i odbijające światło. Warto też sięgnąć po żakardy i materiały o długim, futrzanym włosiu. Sypialnia glamour jest ciepła dzięki mięsistym zasłonom, niezliczony ilościom poduszek w różnych rozmiarach i strukturach materiału – są to nie tylko połyskujące poszewki, ale także zdobione egzotycznymi ornamentami, deseniami w kwiaty i cętki oraz dekoracjami w postaci frędzli, chwostów, cekinów i koralików. Obowiązkowe są narzuty na łóżko oraz koce i pledy.
Dywan do sypialni glamour
Luksusowy charakter ma miękki i puszysty dywan glamour, w jednolitym kolorze. Dużą popularnością cieszą się modele imitujące strukturę marmuru, ale te będą pożądane tylko w sypialniach stonowanych, z małą ilością deseni. W dużych sypialniach egzamin zda zarówno dywan z minimalistycznym, geometrycznym wzorem w odcieniach złota, jak i z deseniem marokańskiej koniczyny. Stawiaj na modele harmonijne w delikatnym kremie, bieli czy też szarości.
Obrazy do sypialni glamour
Tematyka obrazów w sypialni glamour nawiązuje do złotej ery Hollywood i kina francuskiego – na ścianach pojawiają się oprawione, biało-czarne fotografie gwiazd – Marylin Monroe, Brigitte Bardot czy Audrey Hepburn. Królują również typowo kobiece motywy, w postaci takich akcentów jak butelka perfum z romantyczną kokardką, mała czarna czy baleriny z atłasowymi wstążkami. Niektórzy decydują się na klasykę i zawieszają na ścianach reprodukcje znanych obrazów. Czy w sypialni glamour postawisz na współczesne płótna, czy te wzorujące się na światowych bestsellerach, rama obrazu powinna być wystawna. W sypialni glamour warto powiesić także minimalistyczne plakaty w modnym nurcie line-art, prezentujące proste, czarne szkice na białym tle.
Dekoracja ścian w sypialni glamour
Prócz gładkich i jednolitych powłok o satynowym wykończeniu warto w sypialni wyróżnić ścianę, przy której stoi łóżko. Można to zrobić za pomocą:
- tapety, wprowadzając urozmaicenie, prezentujące subtelne wzory kwiatów lub pionowych pasów w stonowanych kolorach,
- paneli tapicerowanych pikowaną skórą lub welurem – wykończenie wyciszy wnętrze i podkreśli jego prestiżowy design,
- designerskimi płytami z drewna – mogą być prostymi deskami lub stylizowanymi panelami 3D – ocieplą sypialnię, tworząc w niej naturalistyczny i przyjazny klimat,
- sztukaterią – na ścianie za łóżkiem można przykleić delikatne ramki z gipsu i w nich umieści kinkiety, obrazy lub pozostawić je niewypełnione.
Ścianę za łóżkiem zwykle wyróżnia się ciemniejszym kolorem – pomaluj ją na czarno lub granatowo. Doskonale się sprawdzi aksamitna szarość, gdyż jest neutralna dla psychiki. Przy ciemnej powłoce zróżnicuj sypialnię w stylu glamour jaśniejszymi detalami. Istotne są również kontrasty!
Sypialnia glamour w małym wnętrzu
Luksus kocha duże przestrzenie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić go także do małej sypialni. Wtedy inaczej rozłóż ciężar kolorystycznych kontrastów – wprowadź więcej bieli i ogranicz ciemne kolory. Wyrazistą ścianę za łóżkiem warto zrównoważyć bielą na pozostałych ścianach. Dobrym pomysłem są powierzchnie lustrzane, które wizualnie powiększają. Dodatki warto stosować oszczędnie. Można ograniczyć się do oświetlenia w takim stylu i połyskujących tkanin.
Mała sypialnia glamour w bloku
Niewielka alkowa powinna być rozświetlona jasnymi kolorami i lśniącymi dekoracjami. W małej sypialni glamour w bloku przyda się duże lustro, meble na wysoki połysk, a także dobrze rozplanowane oświetlenie. Zamiast masywnego łóżka kontynentalnego wybierz lżejszą konstrukcję z nóżkami. Małe wnętrze sypialni w bloku nie powinno być przytłoczone dużą ilością mebli – wybierz tylko podstawowe dodatki – zgrabne szafki nocne i niewysoką komodę. Nie przesadzaj z dekoracjami oraz zrezygnuj z ciężkich zasłon na rzecz subtelniejszej rolety.
Sypialnia glamour na poddaszu
Nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć gustowną sypialnię w stylu glamour na poddaszu, w jasnych tonacjach – bieli, beżu lub szarości – ciemny wystrój przytłacza i optycznie pomniejsza. Warto wprowadzić mocniejsze akcenty, np. w czarnym kolorze, ale w małych ilościach. Jeśli skosy nie pozwalają zamocować wiszącego żyrandola, zastosuj dekoracyjne kinkiety i plafony. Zawieś lustra, które dodadzą wnętrzu blasku i głębi, ale zrezygnuj z okazałych ram. Przy skosach dobrze będą prezentować się niskie i funkcjonalne meble modułowe. Umebluj wnętrze niższym łóżkiem w lekkiej formie i z krótszym wezgłowiem.
W niesymetrycznych, zacienionych i małych sypialniach glamour postaw na stonowane kolory i oszczędne dodatki. W przywracaniu proporcji wykorzystuj siłę rozświetlających barw oraz kontrasty. Wybieraj połysk gładkiej satyny zamiast grubego weluru, szklanych i transparentnych ozdób zamiast zamykającej światło ceramiki. Lustrzane powierzchnie stosuj na froncie szafy lub zbuduj na ścianie galerię z kilku zwierciadeł. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie lustrzanych płytek na całej ścianie, a nawet suficie, by wykreować głębię i optycznie podwyższyć ściany. Kluczową rolę w małej sypialni glamour odgrywa oświetlenie – stosuj dodatkowe źródła, np. lampy ścienne skierowane w górę sufitu odbiją światło i optycznie powiększą małą sypialnię.
Żeby perfekcyjnie zaprezentować styl glamour w sypialni, najpierw dobrze go poznaj. To pozwoli Ci stworzyć udaną aranżację. Do cech charakterystycznych trendu należą:
- połyskujące materiały – wyróżniające się mięsistą strukturą i przytulną
- fakturą,
- meble nawiązujące do nurtu – szczególnie zwróć uwagę na tapicerowane łóżko z pikowanym wezgłowiem,
- kryształy, szkło i lustra – mogą być wykorzystane do wykończenia lub pojawić się w dekoracjach,
- srebro i złoto – to obowiązkowe kolory detali, bez nich trudno wyobrazić sobie sypialnię w stylu glamour,
- eleganckie dekoracje – podkreślą pełen przepychu i blasku klimat; stosuj puszyste dywany, połyskujące zasłony, kryształowe żyrandole czy zdobione ramy luster i obrazów,
- wybrane kolory – poruszaj się w obszarze stonowanej palety barw ziemi – wybieraj czystą biel, szarości, pastele lub intensywne, ciemne odcienie.
Unikaj ostrych kolorów i niegustownych zestawień. Sercem sypialni w stylu glamour jest łóżko. Choć aranżacja luksusowa jest zupełnym przeciwieństwem modnego minimalizmu, nie sposób odmówić jej przytulności – miękkie i miłe w dotyku tkaniny wręcz zapraszają do relaksu, a to w sypialni liczy się najbardziej! Wypoczywaj pięknie jak prawdziwa gwiazda!