Sypialnia na poddaszu – jak praktycznie i z pomysłem urządzić wnętrze do relaksu?

Sypialnia na poddaszu – jak praktycznie i z pomysłem urządzić wnętrze do relaksu?

28 czerwca 2022 0 przez Sonito

Wypoczynek blisko nieba kusi, ale komfortowy relaks, wymaga odpowiedniej aranżacji. Poddasze nie jest łatwym miejscem do adaptacji, zwłaszcza jeśli jest niskie i ma skosy. Przy wdrożeniu sprawdzonych rozwiązań i kreatywnych pomysłów możesz wyczarować fantastyczne miejsce pod gwiazdami. Przekonaj się, jak urządzić sypialnię na poddaszu!

Łózka tapicerowane z oferty sklepu Edinos.pl

Trudna konstrukcja budynku, kąt nachylenia dachu oraz wysokość ścianek kolankowych – takie cechy poddasza wymagają zupełnie innej koncepcji niż w przypadku klasycznego wnętrza. Wszystkie elementy aranżacji możesz wykorzystać do odpowiedniego wymodelowania pomieszczenia. Kolory ścian, przytulne dodatki i odpowiednie oświetlenie to tylko nieliczne narzędzia, które pomogą Ci stworzyć stylową i komfortową sypialnię na poddaszu.

Sypialnia na poddaszu – tworzenie romantycznego kącika dla dwojga

Jeśli zastanawiasz się jak urządzić sypialnię na poddaszu, by zachwycała aranżacją, weź pod uwagę style jasne i niekomplikowane. Praktycznie zabuduj przestrzeń meblami do sypialni idealnie wpisującymi się na ścianę ze skosami. Małe poddasza powiększaj optycznie dużymi lustrami, błyszczącymi frontami mebli lub twórz imitację przestrzeni poprzez zastosowanie np. fototapety 3D. W adaptacji sięgnij do stylów, które sprawdzają się w tworzeniu eleganckich i praktycznych sypialni na poddaszu.

Sypialnia na poddaszu urządzona w stylu skandynawskim

Sypialnia na poddaszu w skandynawskim stylu

Sypialnia w stylu skandynawskim skrywa wiele uroku, jest rozświetlona i bardzo przytulna. Nie może w niej zabraknąć 2 kolorów: czystej bieli i jasnego drewna. Aranżując skandynawską sypialnię na poddaszu wykorzystuj:

  • drewniane elementy architektoniczne, które podkreślą związek skandynawskiego designu z naturą i ekologią, np. belki stropowe, kolumny wykonane z pni, lite szafki nocne, drewniane panele, z których możesz zrobić łóżko,
  • świecące cotton balls, lampki i kinkiety – ocieplą chłód sypialni na poddaszu i odpowiednio doświetlą,
  • proste i minimalistyczne meble; łóżko to zwykła, drewniana rama, ale jest udekorowane mnóstwem poduszek, narzutami bądź pledami,
  • potęgę kolorów – to nie tylko jasne fronty mebli i ścian, ale także dodatki w postaci ożywczych kolorów, np. poszewki w błękicie, chłodnym różu lub szarości;
  • naturalne dekoracje w postaci lnu, plecionego sznurka i wiklinowych koszyczków; na podłodze sprawdzą się jutowe dywaniki i ciepłe skóry.

Rozświetlaj wnętrze sypialni otwartymi regałami, lampionami i twórz nastrój za pomocą białych świec na drewnianych tackach.

Aranżacja sypialni na poddaszu

Minimalistyczna sypialnia na poddaszu

Skoro takiego miejsca nie powinno się przytłaczać stylem vintage i eklektycznym, to jak urządzić sypialnię na poddaszu, by zachwycała harmonią? Inspiruj się minimalistycznym trendem. W małych wnętrzach asceza jest wskazana nawet w przypadku łóżka, bo zamiast tapicerowanej wersji możesz wstawić materac. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, do sypialni na poddaszu wybierz bardzo niski model ramy. Zrezygnuj z nocnych szafek, a meble zabuduj pod skosem w taki sposób, by designem idealnie wtapiały się w ścianę sypialni. W ideę oszczędnej aranżacji wpisują się wyłącznie jasne kolory, a charakterystyczna jest biel. Nie oznacza to, że nie możesz wstawić do sypialni małego stolika czy szafki w wyraźnym odcieniu. Nie musisz też zupełnie rezygnować z dodatków. Zamiast trzech obrazów zastosuj jeden, mający skromną i stonowaną prezencję. Lampki nocne w minimalistycznej sypialni mogą stanowić wyłączne ozdoby we wnętrzu. Zamiast nocnej szafki wstaw jasnoszary puf i powtórz ten kolor w narzucie na łóżko.

Nowoczesne pufy do sypialni z oferty sklepu Edinos.pl

Miks scandi i boho w sypialni na poddaszu

Scandi boho to modny trend, który wspaniale sprawdzi się w takim wnętrzu – jest połączeniem surowości z malowniczością. Żeby urządzić takie wnętrze sypialni:

  • pomaluj wnętrze sypialni na jasny odcień,
  • duże łóżko umieść na środku poddasza i przysuń do ściany,
  • na ścianie obok łóżka powieś kilka czarno-białych zdjęć lub grafik w drewnianych ramkach,
  • przy łóżku postaw lampę na regulowanym ramieniu.

A teraz dopełnij aranżację sypialni przytulnymi dodatkami boho. Wprowadź do środka ozdoby nawiązujące do kultury ludowej za pomocą dekoracyjnych tkanin na łóżku. We wnętrzu w stylu scandi boho stosuj grube plecione pledy, a u wezgłowia rozrzuć kilka poduszek w jasno-beżowych powłoczkach wykończonych np. koniakowską koronką. Dywanik w kolorze słomy czy gałązka trawy bambusowej w wazonie ocieplą sypialnię scandi boho znajdującą się na poddaszu. Zwieńczeniem wystroju może być lampa wisząca nad łóżkiem przypominająca kwitnącą białą różę.

Jeśli nie przemawia do ciebie surowość takich wnętrz, wprowadź dynamikę w postaci ożywczego, ale niezbyt strojnego glam. Mały, transparentny stoliczek przy łóżku, czy duże lustro oparte o ścianę, ale w prostej, srebrnej ramie optycznie powiększą przestrzeń. Do śnieżnobiałej pościeli dodaj dwie welurowe, pikowane poduszki w kolorze pudrowego różu. Nawet luksu może mieć praktyczny i skromy wymiar.

Sypialnia w stylu skandynawskim urządzona w stylu skandynawskim

Podstawowe błędy w aranżacji sypialni na poddaszu

Nie martw się o to, gdzie ustawić szafki, najpierw skup się na łóżku do sypialni. Zacznij od znalezienia odpowiedniego miejsca na jego ustawienie, bo to dominujący mebel wnętrza. Wokół niego buduj całą aranżację. Zwróć uwagę na to, by:

  • łóżko w sypialni na poddaszu nie znajdowało się pod skosem; możesz je umieścić w takim miejscu tylko wtedy, gdy pomiędzy materacem a stropem jest zachowana odległość około 120 cm, a po zewnętrznej stronie łóżka 180-190 cm, które zagwarantują wygodne wstawanie; jeśli nie masz wyjścia, rozważ zakup niskiego łóżka tzw. japońskiego, np. o wysokości 20 cm albo zamów mebel na wymiar,
  • w miarę możliwości oddal łóżko od drzwi wejściowych do sypialni i nie stawiaj go bezpośrednio pod oknem,
  • kieruj się zasadą im mniej, tym lepiej i nie przytaczaj wnętrza, jeśli nie musisz niepotrzebnymi sprzętami; skosy zakłócają symetrię wnętrza poddasza, dlatego postaw na minimalizm,
  • doświetl odpowiednio przestrzeń, nie tylko lampą główną, ale dodatkowymi konkietami i bocznymi lampkami,
  • nie używaj ciemnych kolorów – poddasze to z reguły ciemne miejsce, dlatego rozświetl jego ściany i dodatki jasnymi odcieniami; weź pod uwagę satynowe farby w tonacji bieli, beżu, jasnej szarości, różu i błękitu,
  • jeśli poddasze jest małe, zadbaj także o jasną podłogę w sypialni, ciemniejsze parkiety stosuj tylko w przestronnych pomieszczeniach,
  • wykorzystuj atuty wnętrza, odsłoń belki stropowe, będą nie tylko piękną dekoracją, ale wniosą do wnętrza sporo ciepła i przytulności.

Jak urządzić sypialnię na poddaszu bez aranżacyjnych wpadek? Zacznij od łóżka, wykorzystuj siłę jasnych kolorów i nie zapominaj o zasłonkach na okno. Mocne promienie słońca trzeba okiełznać, kiedy zamarzy Ci się popołudniowa drzemka.

Szadki nocne z oferty sklepu Edinos.pl

Sypialnię na poddaszu urządzaj tak, żeby była dostosowana do charakteru wnętrza i Twoich preferencji. W aranżacji pamiętaj, żeby:

  • unikać ostrych i jaskrawych barw,
  • zaczynać meblowanie od łóżka,
  • pod skosami umieszczać niskie komody i szafki, a pod ścianą kolankową skrzynie,
  • dobrze doświetlić przestrzeń,
  • przełamywać aranżacyjny chłód wnętrza ocieplającymi dodatkami w postaci tekstyliów, drewnianych elementów i świateł,
  • optycznie powiększać przestrzeń połyskującymi fakturami, szkłem i lustrem.
Sypialnia urządzona na poddaszu

Nie musi to być przestrzeń cała w bieli, choć to idealny kolor do takiego wnętrza. Wykorzystuj moc dodatków i w nich wyrażaj swoje aranżacyjne upodobania. Poddasze to rewelacyjne miejsce na prawdziwą sypialnię marzeń. Doceń to wnętrze.